Adopce zvířat patří k oblíbeným formám pomoci zoologickým zahradám. V současnosti je jí zapotřebí dvojnásob, ZOO totiž při výpadcích ze vstupného patří mezi nejvíce postižený sektor koronavirové pandemie. „Nebudeme lhát, není to žádný med. Zoo bez návštěvníků je zoo bez příjmů a my se s tím pereme, jak nejlépe dokážeme. Zásadním způsobem nám pomáhají dary nebo sponzoring některého zvířete,“ zní z nedalekého Zooparku Zájezd. NC OAZA proto na nic nečekalo a adoptovalo tu svého nového miláčka – mladého dvouhrbého velblouda Škubánka.
„Když k nám přijel, zrovna měnil srst ze zimní na letní. Ta zimní je dlouhá a hustá, visela z něj v dlouhých cárech a byl takový ‚oškubaný‘. Proto hlavní ošetřovatelka Jitka Jonáková neváhala a hned vybrala jméno Škubánek,“ říká vedoucí vzdělávání a výzkumu Zooparku Zájezd Daniel Koleška.
Náš nový maskot se jmenuje Škubánek a je to velbloudí puberťák!
Velbloudům dvouhrbým nedělá problém kontakt s člověkem, protože prošli dlouhým procesem domestikace. V přírodě (ve střední Asii) zbývá posledních několik stovek divokých jedinců, a jedná se tak o kriticky ohrožený druh. V Zájezdu dělá Škubánkovi společnost samice Ája a společně s nimi je ve výběhu ještě poník Cipísek. Toho mimochodem zase adoptovali kladenští Rytíři, takže spojení s hokejem máme nově i ve zvířecí říši. „Škubánek je ještě mladý velbloudí býček. Je to vlastně takový puberťák a občas zkouší, co si může ke starší Áje dovolit. Umí se vztekat jako fracek, ale zároveň zná svoje místo ve stádě, které vede dospělá velbloudice. I když na nějaký ten kopanec taky občas dojde,“ prozrazuje Koleška.
Česká zima? Pro velbloudy pohodička
Asi každý ví, že velbloud vydrží dlouho bez vody a je také nenáročný na stravu. V pouštních oblastech, odkud pochází, je potravy poskrovnu. Ale možná jste neslyšeli o tom, že typickou obranou velbloudů je plivání. „Návštěvníci se nemusí vůbec bát, velbloud tak činí opravdu jen ve chvíli, kdy se cítí ohrožen. Nejde o plivanec slin, jako umí lidé, ale o vyvržený obsah předžaludku. Představte si, že vás velbloud zasáhne několika litry natrávené rostlinné potravy. To už samo o sobě budí docela respekt,“ usmívá se Daniel Koleška a my mu dáváme za pravdu.
A pokud vám při představě velblouda vytane na mysli obrázek pouštní karavany ve zvlněném horkém vzduchu, vězte, že kromě extrémních veder tato zvířata zvládají i tuhé mrazy. „Naše zima je pro velbloudy dvouhrbé slabým odvarem toho, co znají jejich divocí předci ze středoasijských pouští. Nejnižší teploty se tam pohybují kolem -25 °C. Jsou tomu velice dobře přizpůsobení a jejich zimní srst má skvělé izolační vlastnosti.“
Lístky do zooparku – tip na dárek a elegantní pomoc
Kromě adopce (sponzoringu) konkrétního zvířete či libovolného daru na transparentní účet lze zooparku pomoci velmi elegantní cestou. Už teď můžete koupit elektronicky vstupenky s roční platností (věnovat je třeba pod stromeček) a uplatnit je, až bude zase otevřený. „Snad se to povede ještě letos. Za každou prodanou vstupenku darujeme druhou rodinám, které si to v důsledku krize nemohou dovolit. Spolupracujeme s Charitou Kladno, Českobratrskou církví evangelickou Kladno a Klubem svobodných matek. Zoo je hlavně pro děti - jezdí se k nám dozvědět něco o zvířatech a jejich způsobu života. A my chceme, aby nárok na tyto informace měly všechny děti bez rozdílu. Je až neuvěřitelné, kolik lidí se nám ozvalo s nabídkou pomoci. Ohromně nás to nabíjí energií do další práce. Pevně věříme, že až krize pomine, opět se sejdeme v naší zoo ve zdraví. Všem podporovatelům bychom chtěli i touto cestou poděkovat,“ uzavírá Daniel Koleška.
Vstupenky do Zooparku Zájezd s platností jeden rok můžete zakoupit on-line na zoopark.reenio.cz
VIZITKA
Jméno: Škubánek
Druh: Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus)
Věk: 2 roky
Původ: Středoasijská poušť
Adopce: Středočeská OAZA
Bytem: ZOO Zájezd
Oblíbené jídlo: Speciální velbloudí granule nebo čerstvý okus, jako jsou třeba větve šípků nebo ovocných stromů.